První zmínka o Hrozové

26. listopadu 2009 v 22:33 | Bohuslav Fajkus |  Hrozová

Dokument s první zmínkou o Hrozové
Převzato z Codex diplomaticus et epistolaris Moraviæ, Brno 1854.

XXIII.

Conradus de Kobern dolens de excessibus, quos in ecclesia in Grasaw commiserat, donat capellano Nicolao medium mansum ibidem. Dt. feria II. post festum S.Johannis Baptistæ 1309.
Conradus de Cobern, heres in Grasaw, pro salute anime sue, fratris sui Herbordi et progenitorum suorum domino Nicolao, capellano suo in Grasaw suisque successoribus ratum et gratum habere cupiens mansum et dimidium, quos racione decime hactenus possederat, addit igitur ei altero dimidio manso adhuc medium mansum cum omni iure et dominio, dolens de excessibus, quos in ecclesia in Grasaw commiserat, quam de domo orationis in speluncam latronum conuerterat, et quod prefatum Nicolaum in rebus suis molestauerat pluries, sibi et successoribus suis de allodio suo in Kobern decimas manipulatim dignum duxit condonandas. Presentibus Jescone milite de Lachindorf Weldrico iudice in Grasaw Gregorio procuratore suo. Datum proxima feria secunda post diem, quo festum Sancti Johannis Baptiste colitur et celebratur. Anno domini MCCCIX.

(E codice privilegiorum episcopatus Olomuc. membran. sæc. XIV. initiantis in folio minimo in archivo Cremsir. fol. M. V. extraxit A. Boczek.)

__________________________________________________________________________________
Překlad textu:
Konrád z Koberna, dědic na Hrozové, pro spásu duše své, svého bratra Herborda a svých potomků, dává panu Mikuláši, svému kaplanu v Hrozové a jeho následovníkům jeden a půl lánu, z něhož již dříve užíval desátek. Dále přidal ještě jinou polovinu lánu se vším právem a panstvím, aby odčinil výstřelky, které v kostele v Hrozové spáchal, když z domu modlitby učinil peleš lotrovskou. A poněvadž řečenému Mikuláši mnohokrát uškodil na majetku, považoval za vhodné darovat jemu i jeho následovníkům též desátky ze snopů plynoucí z jeho svobodného statku v Kobernu. Stalo se za přítomnosti Ješka, rytíře ze Sádku, Weldrika, rychtáře z Hrozové a Řehoře, jeho správce. Dáno v nejbližší pondělí po dni, kdy se svátek sv. Jana Křtitele uctívá a slaví. Léta Páně 1309.

(Z kopiáře privilegií biskupství olomouckého, psaného na pergamenu malého formátu poč. 14. stol., uloženého v archivu v Kroměříži, fol. M.V., vypsal A.Boček.)
Pozn.: kopiář s nezkráceným textem se dnes nachází v Zemském archivu Opava, pobočka Olomouc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.